خانه / معرفی کتاب / دست نوشته ها / «خداحافظ آقای رئیس»
«خداحافظ آقای رئیس»

«خداحافظ آقای رئیس»

خواندن داستان زندگی و اسارت «علی علیدوست» برای علاقه‌مندان به ادبیات دفاع مقدس جذابیت‌های ویژه‌ای دارد. فردی که روزهای شیرین کودکی‌اش در مصیبت از دست دادن مادر، برادر و خواهرش در زلزله بوئین زهرا از دست رفت و روزهای جوانی‌اش در سلول‌های تاریک و زیر شکنجه گذشت. مردی که از پس سختی‌های روزگار سربلند بیرون آمد تا خاطراتش در کتابی به نام «خداحافظ آقای رئیس» منتشر شود. کتابی جذاب و خواندنی که اطلاعات خوبی از تلخ و شیرینی‌های اسارت به خواننده‌اش می‌دهد.

انتشارات پیام آزادگان در این سالها آثار خوبی را در رابطه با دوران اسارت آزادگان منتشر کرده است. بدون شک «خداحافظ آقای رئیس» یکی از این کتاب‌هاست که به قلم سهیلا عبدالحسینی به رشته تحریر درآمده است. کتاب با مرور روزهای کودکی علیدوست شروع می‌شود. در دو،‌ سه سالگی زلزله بوئین زهرا خانواده را از او می‌گیرد و خودش معجزه‌وار زنده می‌ماند:« دست روزگار، سرنوشتم را از ابتدا با حوادث غیرعادی گره زد.»

علیدوست در دوران نوجوانی، با حضور در راهپیمایی‌ها وارد فعالیت‌های سیاسی می‌شود. بخش اعظم کتاب، پس از مرور این سالها به دوران آزادگی و اسارت اختصاص دارد. جایی که علیدوست به همراه چهار طلبه دیگر به سمت غرب کشور حرکت می‌کند تا بجنگد، یا برمی‌گردد یا شهید می‌شود نه اینکه ۱۰ سال را دور از خانواده و وطن بماند.

بغداد تلخ‌ترین خاطرات اسارت را برای علیدوست رقم زد. جایی که مردم به آنها دشنام دادند، آب دهان رویشان انداختند و با سنگ اسیران ایرانی را زدند به طوری که پس از چند ساعت سر و صورت بچه‌ها از آب دهان کاملا خیس شده بود. این در حالی است که ایرانی‌ها با محبت از اسیران عراقی پذیرایی می‌کردند و هیچ‌گاه آنها توسط مردم ایران اذیت نشدند. انتقال به اردوگاه مصیبت دیگری بود که بر سر آزادگان آمد. آنها را داخل واگن‌هایی که برای حیوانات بود، کردند و در میان سوز سرما، تعفن و کثافت رها کردند. علیدوست درباره این بخش از دوران اسارت چنین می‌نویسد:« اگر بخواهم مقایسه کنم تمام آزارهای دوران اسارت به نظرم با رنجی که در طول مسیر در این واگن‌ها متحمل شدیم قابل قیاس نبود. حاضر بودیم یک ماه در استخبارات باشیم و هر روز کتک بخوریم ولی شکنجه را تحمل نکنیم.»

این طلبه جوان به اردوگاه موصل۱ می‌رود. اردوگاهی که جو خفقان و خبرچینی شدیدی بر آن حاکم بود. تلخ‌‌ترین روزهای اسارت برای علیدوست در سالهای ۱۳۵۹ تا ۱۳۶۰ به وجود آمد:« در این دوران رژیم بعث تبلیغات زیادی می‌کرد تا روحیه ما را از بین ببرد. مدام به گوش ما می‌خواندند که حکومت اسلامی ایران به زودی سقوط می‌کند. بخش فارسی رادیو عراق مدام روشن بود و از بلندگوها پخش می‌شد… در طول روز استدلال‌ها و مقاله‌هایی درباره سقوط ایران پخش می‌شد. عده‌ای از دوستان ساده‌لوح هم این مسائل را باور می‌کردند و فریب می‌خوردند.»

سال ۱۳۶۱ که با پیروزی رزمندگان در عملیات فتح‌المبین شروع شد، نوید یک سال خوب را به رزمندگان می‌داد. چند ماه بعد زمان عملیات بیت‌المقدس فرا رسید:« بچه‌ها از طریق رادیوهایی که داشتند از اخبار عملیات باخبر می‌شدند. وقتی صدای سخنرانی امام را از رادیو می‌شنیدند، اشک از چشم‌هایشان می‌بارید و با شنیدن صدای ایشان به طور عجیبی روحیه می‌گرفتند.»

سال ۱۳۶۲ با فرار دو آزاده و فرارنافرجام یک نفر دیگر، شرایط سختی را برای دیگر آزادگان رقم زد. سال‌ بعد با حضور مرحوم ابوترابی و برگزاری مسابقات ورزشی و برنامه‌های فرهنگی لحظات خوبی را برای آزادگان ساخت. پیروزی رزمندگان در عملیات خیبر در اسفند سال ۱۳۶۳ کمی وضعیت آزادگان را بهتر کرد. وضع پوشش اسیران بهتر شد و شکنجه و آزارها هم کمتر شد. سفر به زیارت کربلا و نجف در سالهای آخر اسارت و پس از آتش‌بس یکی از به یاد ماندنی‌ترین خاطرات علیدوست است که در اردوگاه به او علی قزوینی می گفتند.  در اسارت لحظه‌هایی هست که برای همه عمر در وجود انسان حک می‌شود و تابستان سال ۱۳۶۹ یکی از آن لحظات بود. بازگشت به وطن و بودن در کنار عزیزان بهترین و شیرین‌ترین حس زندگی بود:« چه حال خوشی بود پا بر خاک میهن گذاشتن. این خاک از جنس خاک‌های دیگر کره زمین نبود. عطری داشت بی‌مانند. مهری در دلش بود بی‌نظیر. هر کدام که وارد خاک ایران می‌شدیم بی‌اختیار بر آن سجده می‌کردیم و آن را می‌بوسیدیم. شکر می‌کردیم و دانه‌های اشکمان بر دامنش می‌نشست.»

یادداشت : احمد محمدتبریزی

Print Friendly

مطالب مرتبط :


ارسال یک پاسخ

ایمیل شما منتشر نمی شود.فیلد های الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

بازگشت به بالا