خانه / خاطرات / دهه فجر در اسارت/ جشن دهمین سالگرد پیروزی
دهه فجر در اسارت/ جشن دهمین سالگرد پیروزی

دهه فجر در اسارت/ جشن دهمین سالگرد پیروزی

??????? ?? ??????? ????????? ??????? ???? «???? ?? ?? ????»

شنبه ۲۲بهمن ۱۳۶۷- تکریت- اردوگاه ۱۶

 

دهمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی بود. بچه های تبریز و ارومیه مسابقه گذاشته بودند. در این روزها حساسیت ها و مراقبت های شدید از سوی نگهبان ها اعمال می شد.

با وجود تنگناها و کمبودهای فراوانی که داشتیم، از چند روز پیش تعدادی از اسرا به صورت خودجوش تصمیم گرفته بودند سالگرد پیروزی انقلاب را جشن بگیرند.

جشن های ما ساده و دور از چشم عراقی ها بود. با پیشنهاد حاج حسین شکری تعدادی از بچه ها از هفته ها قبل، مقدمات لازم را فراهم کرده بودند. تلاش من برای خرید ده عدد شمع از حانوت اردوگاه بی فایده بود. می خواستم ده عدد شمع به مناسبت دهمین سالگرد پیروزی انقلاب از حقوق مان بخریم و شب روشن کنیم.

مسابقه فرهنگی کار یزدان بخش مرادی بود. چند سوال در موضوع امام و انقلاب مطرح شد. برندگان جایزه گرفتند. سوله های دیگر هم برنامه های مسابقات کشتی، مشاعره و تئاتر داشتند. در مسابقه کشتی بچه ها جوری وانمود می کردند که به حالت عادی دارند کشتی می گیرند. روزهای بعد کشتی گیران لو رفتند.

جوایز مسابقات را از صنایع دستی خودمان تهیه کرده بودیم و شامل کلیه بند، کلاه، شال، تسبیح و… بود. بچه ها هر چه در توان داشتند، در اختیار مسئول فرهنگی قرار داده بودند.

یکی از بچه های آذربایجان که ترک باسلیقه ای بود، عکس امام خمینی را روی پارچه سفید دشداشه با نخ حوله و پتو گلدوزی کرده بود. نقاشی اش کار علی یمانی بود. کار قشنگی بود. (زمانی که آزاد شدیم، بچه ها نقاشی امام را به علی جارالله نگهبان مهربان عراقی یادگاری دادند.) علی گفت: برای ما که دسترسی به تلویزیون ایران و عکس امام نداریم، وجود یه نقاشی از امام نعمته. هر کس دلش برای امام تنگ می شه، بیاد این نقاشی رو ببینه!

بعضی از بچه ها دوده حمام را که آبگرمکن های نفتی تهیه شده بود، با روغن مایع مخلوط کرده و با مرکب آن، تصویر امام را رنگ آمیزی می کردند.

بچه ها با همان حقوق یک و نیم دینارشان از ماه ها قبل شیرینی و شکر تهیه کرده بودند. از استفاده از شیر، شکر و خمیرهای خشک شده نان، شیرینی درست می کردند.

آشپزهای حزب اللهی با وسایلی که بچه ها تحویل شان داده بودند، شیرینی می پختند.

امروز بعدازظهر، دو سه نفر از نگهبان ها، عطیه، حامد و سلوان شیرینی پیروزی انقلاب اسلامی را خوردند. مهندس غلامرضا کریمی به آن ها شیرینی تعارف کرد. سلوان به مهندس کریمی گفت: سینو مناسبت؟ (چیه مناسبتش؟)

مهندس کریمی گفت: سیدی مناسبتش، جاء الحق و زهق الباطلِ.

راوی: آزاده سیدناصر حسینی پور

Print Friendly

مطالب مرتبط :


ارسال یک پاسخ

ایمیل شما منتشر نمی شود.فیلد های الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

بازگشت به بالا